Aktivita ink2 OKAP II

autor: | Lis 21, 2021

Podpora a odborný rozvoj pracovníků ŠPP

V rámci aktivity budou podpořeni pracovníci ŠPP; školní psychologové, speciální pedagogové a asistenti pedagoga, příp. školní asistenti a sociální pedagogové, a to prostřednictvím vytvoření podpůrných a motivačních skupin, které se budou v průběhu trvání projektu pravidelně setkávat pod vedením tzv. lektorů – metodiků.

1/ Podpůrné a motivační (PaM) skupiny pracovníků ŠPP

Celkem bude vytvořeno v MSK 9 PaM skupin (3 skupiny školních psychologů, 3 skupiny speciálních pedagogů a 3 skupiny asistentů pedagoga a školních asistentů, příp. sociálních pedagogů).

Frekvence setkávání: 10 setkání/ skupina/ projekt + úvodní výjezdní pobytové setkání. Délka jednoho setkání: 5 hod.

Cílem aktivity je rozšiřování a prohlubování odborných kompetencí pracovníků ŠPP (školní psychologové, speciální pedagogové a asistenti pedagoga, školní asistenti, sociální pedagogové) prostřednictvím vytvoření podpůrných a motivačních skupin, jejichž cílem je skupinové a vzájemné sdílení případů z praxe, skupinové hledání řešení problematických případů z praxe, modely spolupráce pracovníka ŠPP na škole při práci s žákem atd., kdy účastníci budou vedení zkušeným odborníkem, tzv. metodikem.

Cílová skupina se bude pravidelně scházet, aby dle harmonogramu naplňovala stanovené cíle a výstupy projektu.

2/ Vzdělávací semináře pro pracovníky ŠPP

V rámci projektu bude realizováno celkem 6 odborných vzdělávacích seminářů pro pracovníky ŠPP (školní psychologové, speciální pedagogové a asistenti pedagoga, školní asistenti, případně sociální pedagogové) pod vedením odborníků z praxe. Tyto vzdělávací semináře budou realizovány, jak pro pracovníky ŠPP, kteří budou zapojeni v rámci aktivity PaM, tak všem ostatním odborným pracovníkům ŠPP napříč MSK.

HODNOCENÍ PROJEKTU 

 

Ke konci června 2023 již bylo zrealizováno celkem 90 setkání metodických a podpůrných skupin odborníků školských poradenských pracovišť. 

Setkávání probíhalo v 9 skupinách, po +- 15 členech, vždy v každé oblasti 3 skupiny – 1 asistentů, 1 psychologů, a 1 spec.ped. Oblasti byly po okresech: Ostrava-Nový Jičín, Opava- Bruntál, Frýdek-Místek- Karviná. Všichni zúčastnění se shodli na přínosnosti projektu. Velmi uvítali a kladně hodnotili možnost společného pravidelného setkávání, kde se mohli dozvědět něco nového a sdílet se se svými zkušenostmi a kazuistikami. Ještě větší smysl měl projekt pro začínající pracovníky ŠPP, kteří takto mohli čerpat zkušenosti od kolegů, kteří jsou v praxi delší čas. 

Velký přínos měla také intenzivní dvoudenní setkávání, během kterých bylo dost prostoru na sdílení se a také možnost se setkat s odborníky z různých vztažných odvětví (SVP, e-bezpečí, speciální pedagogové specializující se na konkrétní problematiku (dyslexie, propojení hemisfér, apod.). 

Dále proběhlo 6 jednodenních seminářů – po zralé úvaze jsme pozvali lektorku, která je odbornicí na poruchy attachmentu a na práci s dětmi s poruchou attachmentu ve škole. A druhou odbornici, která vzdělávala pracovníky ŠPP v tématu Cvičení pro lepší učení. Ukázala a inspirovala praktickými ukázkami cvičení, které mohli odborníci ihned začít používat ve školách. Ze všech skupin znělo přání v pokračování projektu.